Szukaj
Close this search box.

Sinoblaszek Trujący

sinoblaszek trujący

Spis treści

Sinoblaszek trujący (Chlorophyllum molybdites) należy do rodziny pieczarkowatych, jest jednak toksyczny dla ludzkiego organizmu i dla większości zwierząt. Z powodu wyglądu można go pomylić z innymi, jadalnymi gatunkami z tej rodziny, czyli z czubajką kanią oraz z czubajką czerwieniejącą. Sinoblaszek trujący jest silnie trujący grzyb, który powoduje najwięcej przypadków zatruć grzybami w Ameryce Północnej i na Florydzie. Prawdopodobnie jest to spowodowane łatwym myleniem go z jadalnymi grzybami oraz faktem, że jest to jeden z najczęstszych grzybów występujących na trawnikach i pastwiskach w USA z wyjątkiem wybrzeża północno-zachodniego.

Kluczowe wnioski

  • Sinoblaszek trujący to silnie toksyczny grzyb z rodziny pieczarkowatych
  • Występuje głównie we wschodniej części Ameryki Północnej
  • Może być łatwo pomylony z jadalnymi gatunkami grzybów
  • Powoduje najwięcej przypadków zatruć grzybami w USA i na Florydzie
  • Nie występuje naturalnie w Polsce

Systematyka i Nazewnictwo

Sinoblaszek trujący to gatunek grzyba należący do rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae). Jego pełna nazwa systematyczna to Chlorophyllum molybdites (G. Mey.) Massee ex P. Syd. Został on po raz pierwszy zdiagnozowany w 1818 r. przez Georga Friedricha Wilhelma Meyera, który nadał mu nazwę Agaricus molybdites. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 1900 r. G.E. Massee i Paul Sydow przenosząc go do rodzaju Chlorophyllum.

W języku polskim gatunek ten jest często nazywany sinoblaszkiem trującym, jednak ta nazwa nie jest spójna z nazwą naukową. Według rekomendacji Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, prawidłowa nazwa powinna brzmieć czubajnik trujący. W internecie spotykane są też nazwy sinoblaszek zielonawy i czubajka zielonawa, jednak również one są niespójne z nazwą naukową.

Morfologia Sinoblaszka Trującego

Sinoblaszek trujący charakteryzuje się następującymi cechami morfologicznymi:

  • Kapelusz o średnicy 10-22 cm, początkowo kulisty, później wypukły i w końcu rozpłaszczony, o białawej powierzchni pokrytej odstającymi łatkami o barwie od różowawej do brązowej.
  • Blaszki początkowo białe, ale podczas dojrzewania zmieniające barwę na zielonawą.
  • Trzon o wysokości 8-20 cm i grubości 1,5-3 cm, cylindryczny, lekko zwężający się ku wierzchołkowi, o powierzchni gładkiej lub bardzo drobno włóknistej, w kolorze od białego do brązowego. Występuje trwały, białawy pierścień z zielonawo-brązową dolną krawędzią.
  • Zarodniki o rozmiarach 9-13 x 6-9 μm, migdałowatego lub elipsoidalnego kształtu, gładkie, grubościenne, hialinowe, barwiące się słabo zielonkawo w KOH, amyloidalne.

Występowanie i Siedlisko

Sinoblaszek trujący (Chlorophyllum molybdites) występuje głównie we wschodniej części Ameryki Północnej. Został również rozprzestrzeniony w Australii oraz niektórych państwach Europy. Niestety, w Polsce gatunek ten nie występuje naturalnie.

Preferowane siedliska sinoblaszka trującego to tereny wilgotne i nasłonecznione, takie jak łąki, trawniki, pola uprawne oraz otwarte tereny leśne. Owocniki tego grzyba pojawiają się pojedynczo lub w niewielkich grupach, od kwietnia do listopada.

Właściwości Trujące Sinoblaszka Trującego

Sinoblaszek trujący jest silnie toksyczny dla ludzi i zwierząt. Powoduje on najwięcej przypadków zatruć grzybami w Ameryce Północnej i na Florydzie, prawdopodobnie ze względu na jego łatwe pomylenie z jadalnymi gatunkami. Objawy zatrucia występują głównie w przewodzie pokarmowym i obejmują silne wymioty, biegunkę i bóle brzucha, pojawiające się 1-3 godziny po spożyciu. Chociaż takie zatrucia mogą być ciężkie, do tej pory nie zanotowano w USA śmiertelnych przypadków.

Niektóre substancje wyizolowane z sinoblaszka trującego wykazują właściwości cytotoksyczne względem komórek nowotworowych żołądka. Badania naukowe wskazują, że ten toksyczny grzyb może mieć potencjalne zastosowanie w medycynie, jednak ze względu na swoje silne właściwości trujące, nie jest on wykorzystywany w praktyce.

Objawy Zatrucia Sinoblaszkiem Trującym Substancje Bioaktywne w Sinoblaszku Trującym
– Silne wymioty
– Biegunka
– Bóle brzucha
– Pojawiające się 1-3 godziny po spożyciu
– Związki cytotoksyczne
– Właściwości przeciwnowotworowe
– Potencjalne zastosowanie w medycynie

„Chociaż zatrucia sinoblaszkiem trującym mogą być ciężkie, do tej pory nie zanotowano śmiertelnych przypadków w Stanach Zjednoczonych.”

Sinoblaszek Trujący a Gatunki Podobne

Sinoblaszek trujący może być mylony z jadalnymi gatunkami grzybów, takimi jak czubajka kania (Macrolepiota procera), czubajnik czerwieniejący (Chlorophyllum rhacodes) czy czubajka gwiaździsta (Macrolepiota konradii). Najbardziej charakterystyczną cechą odróżniającą go od tych grzybów są zielonkawe blaszki i zielony wysyp zarodników. Możliwe jest to jednak do stwierdzenia tylko na dojrzałych owocnikach, które już wytwarzają zielone zarodniki nadające blaszkom zielonkawy kolor.

Gatunek Kapelusz Blaszki Trzon
Sinoblaszek trujący (Chlorophyllum molybdites) Biały, z odstającymi łatkami Początkowo białe, później zielonkawe Biały do brązowego, ze stałym pierścieniem
Czubajka kania (Macrolepiota procera) Biały, z łuskowatą powierzchnią Białe Długi, cienki, z ruchomym pierścieniem
Czubajnik czerwieniejący (Chlorophyllum rhacodes) Biały, z różowawymi łatkami Białe, później różowiejące Biały, z trwałym pierścieniem
Czubajka gwiaździsta (Macrolepiota konradii) Biały, z drobniejszymi łuskami Białe Długi, smukły, z ruchomym pierścieniem

Sinoblaszek Trujący w Przyrodzie

Sinoblaszek trujący jest grzybem saprotroficznym, który występuje na ściółce w lasach liściastych i sosnowych, szczególnie na ich obrzeżach oraz na niewielkich polankach. Pojawia się on już w kwietniu i występuje do listopada. Niektóre substancje wyizolowane z tego grzyba wykazują właściwości cytotoksyczne względem komórek nowotworowych żołądka, co może sugerować potencjalne zastosowanie w medycynie.

Jednak ze względu na silne właściwości toksyczne, sinoblaszek trujący nie ma żadnych praktycznych zastosowań, a jego spożycie powoduje ciężkie zatrucia u ludzi i zwierząt. Dlatego też w przyrodzie pełni on rolę organizmu saprotroficznego, rozkładającego obumarłą materię organiczną, przyczyniając się do obiegu składników odżywczych w ekosystemie.

Wniosek

Sinoblaszek trujący (Chlorophyllum molybdites) to silnie toksyczny grzyb należący do rodziny pieczarkowatych, występujący głównie we wschodniej części Ameryki Północnej, ale także w niektórych państwach Europy i Australii. W Polsce gatunek ten nie występuje naturalnie. Ze względu na podobieństwo do jadalnych gatunków, sinoblaszek trujący powoduje najwięcej przypadków zatruć grzybami w Ameryce Północnej i na Florydzie.

Objawy zatrucia obejmują silne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Chociaż takie zatrucia mogą być ciężkie, do tej pory nie odnotowano w USA śmiertelnych przypadków. Pomimo że niektóre substancje z sinoblaszka trującego wykazują właściwości cytotoksyczne, grzyb ten nie ma żadnych praktycznych zastosowań ze względu na swoje silne właściwości trujące.

Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy identyfikacji i zbiorze grzybów w polskich lasach, aby uniknąć pomyłki z tym niebezpiecznym gatunkiem.

FAQ

Co to jest sinoblaszek trujący?

Sinoblaszek trujący należy do rodziny pieczarkowatych, jednak jest toksyczny dla ludzi i zwierząt. Może być łatwo pomylony z innymi jadalnymi gatunkami z tej rodziny.

Jakie są główne cechy morfologiczne sinoblaszka trującego?

Sinoblaszek trujący charakteryzuje się dużym kapeluszu o białawej powierzchni, zielonkawymi blaszkam i białym trzonem z pierścieniem.

Gdzie występuje sinoblaszek trujący?

Sinoblaszek trujący występuje głównie we wschodniej części Ameryki Północnej, ale także w niektórych państwach Europy i Australii. W Polsce nie występuje naturalnie.

Jakie są skutki spożycia sinoblaszka trującego?

Spożycie sinoblaszka trującego powoduje silne objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunka i bóle brzucha. Chociaż zatrucia mogą być ciężkie, do tej pory nie odnotowano śmiertelnych przypadków w USA.

Jak odróżnić sinoblaszka trującego od podobnych gatunków jadalnych?

Najbardziej charakterystyczną cechą odróżniającą sinoblaszka trującego od podobnych grzybów jadalnych są zielonkawe blaszki i zielony wysyp zarodników.

Jaką rolę pełni sinoblaszek trujący w ekosystemach?

Sinoblaszek trujący jest grzybem saprotroficznym, występującym na ściółce w lasach liściastych i sosnowych. Niektóre substancje z niego wyizolowane wykazują właściwości cytotoksyczne, jednak ze względu na silną toksyczność, grzyb ten nie ma praktycznych zastosowań.

Powiązane artykuły

Ropucha Szara

Ropucha szara to jeden z najbardziej rozpowszechnionych płazów w Polsce. Występuje powszechnie w lasach, parkach i innych środowiskach naturalnych, stanowiąc ważny element lokalnych ekosystemów. Jej obecność w różnych siedliskach świadczy...

Read more

Mrówkowate

Mrówkowate to fascynująca grupa owadów, która jest powszechnie występująca w naszym otoczeniu. W tym artykule zagłębimy się w ich niezwykły świat, poznamy ich biologię, ekologię oraz znaczenie dla środowiska naturalnego....

Read more