Szukaj
Close this search box.

Latający Kleszcz

latający kleszcz

Spis treści

„Latające kleszcze” to potoczne określenie na strzyżaki sarnie (Lipoptena cervi), czyli gatunek owada, który potrafi obsiąść człowieka całymi chmarami. Mimo tego, że latające kleszcze nie są niebezpieczne, to kąsając, pozostawiają po sobie bolesne ślady, które mogą utrzymywać się przez długi czas. Dorosłe strzyżaki sarnie, czy też „latające kleszcze” mają długość 3,5 – 5 mm. Głowa, tułów i brzuch są spłaszczone i twarde, dlatego też ciężko je rozgnieść. Głowa i tułów są brązowe, a brzuch zielonkawożółty z jasnobrązowymi płytkami na tylnych segmentach. Nogi latających kleszczy są mocne i zakończone są dużymi ciemnymi pazurkami. Dzięki nim owad ten, gdy już znajdzie żywiciela, traci skrzydła i mocno przyczepia się do skóry, przez co ciężko je wyciągnąć. Ogólnie strzyżak sarni jest pokryty mocnymi, ciemnymi włosami.

Najważniejsze Informacje:

  • Latające kleszcze to potoczna nazwa dla strzyżaków sarnich, owadów, które mogą obsiąść człowieka całymi chmarami.
  • Chociaż ukąszenia latających kleszczy są bolesne, pozostawiając długotrwałe ślady, to nie przenoszą groźnych chorób.
  • Strzyżaki sarnie są dosyć małe, mierzą około 3,5 – 5 mm długości, mają spłaszczone i twarde ciało pokryte ciemnymi włosami.
  • Latające kleszcze tracą skrzydła i mocno przyczepiają się do skóry, dlatego trudno je usunąć.
  • Najczęściej można spotkać latające kleszcze w okresie letnim, od czerwca do września.

Co to jest Latający Kleszcz?

Strzyżak jeleni (latający kleszcz) to owad, który nieco przypomina prawdziwego kleszcza. Podobnie jak on żywi się krwią swoich ofiar. Istnieją jednak duże różnice pomiędzy strzyżakiem jelenim a kleszczem. Strzyżak sarni (potocznie zwany latającym kleszczem) jest owadem, który potrafi latać. Bywa niezwykle uciążliwy, jednak nie jest bardzo groźny. Kleszcz natomiast jest pajęczakiem, który nie ma skrzydeł. Na swoje ofiary wyczekuje na liściach i trawach. Jest niebezpieczny – może wywoływać boreliozę oraz inne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Strzyżak jeleni należy do rzędu muchówek, a więc zgodnie z klasyfikacją kleszczem nie jest. Potoczna nazwa wzięła się stąd, że podobnie jak kleszcze, strzyżaki atakują swoje ofiary i piją ich krew.

Kiedy Występuje Największe Ryzyko Ukąszenia przez Latającego Kleszcza?

Najczęściej możemy napotkać strzyżaki w porze letniej, od czerwca do września. Jeżeli wiosna i jesień są ciepłe, to okres bytowania latających kleszczy może się wydłużyć. Strzyżaki jelenie żyją w lasach oraz w ich pobliżu.

Latające kleszcze z reguły nie mają na celu atakowania ludzi. Ludzka krew nie daje im możliwości na rozmnażanie, dlatego też głównym celem tych owadów są sarny i jelenie. Niemniej jednak istnieje ryzyko ukąszenia, gdy owad nie zorientuje się, że trafił w złe miejsce.

Latający Kleszcz – Ugryzienie i Objawy

Ukąszenie strzyżaka jeleniego potrafi być bardzo bolesne. Zwykle zaraz po ukąszeniu odczuwalne jest swędzenie, a po jednej dobie przychodzi ból, który może utrzymywać się długo. Na skórze pojawia się bąbel, który swędzi i może utrzymywać się nawet rok. Alergicy powinni zachować czujność podczas leśnych wędrówek. Ukąszenia latającego kleszcza mogą wywołać reakcję alergiczną, która objawia się zwykle rumieniem. Znane są przypadki silnych objawów po ukąszeniu strzyżaka jeleniego, z problemami z oddychaniem włącznie.

Czy Latający Kleszcz Przenosi Choroby?

Chociaż nie występuje tu ryzyko zarażenia boreliozą, owady te mają kontakt z krwią, więc istnieje szansa przenoszenia innych chorób. Jednak nie ma żadnych naukowych potwierdzeń, które udowadniałyby, że strzyżak sarni przenosi choroby. Istnieją jedynie różne przypuszczenia. Należy pamiętać, że strzyżak jeleni to nie kleszcz i nie przenosi boreliozy. Strzyżaki są uciążliwe, ale da się z nimi żyć i przed nimi chronić.

Jak się Chronić przed Latającym Kleszczem?

W związku z tym, że strzyżaki na swoich żywicieli wybierają zwierzęta o ciemniejszym ubarwieniu, istnieją przypuszczenia, że jasne ubrania mogą być pomocne. Pamiętaj, że po wycieczce do lasu, za każdym razem trzeba dokładnie obejrzeć skórę oraz ubrania. Jeżeli dostrzeżesz strzyżaka, który jeszcze nie zorientował się, że trafił na niewłaściwego żywiciela i błąka się po twoich ubraniach, delikatnie go usuń.

W chwili gdy zobaczysz kleszcza wbitego w skórę, niezwłocznie go wyciągnij. Można też zastosować preparaty odstraszające owady (repelenty) i odstraszacze ultradźwiękowe, które pomagają w walce z nieproszonymi gośćmi.

Metoda ochrony Opis Skuteczność
Jasne ubrania Strzyżaki preferują ciemne kolory, więc jasne ubrania mogą odstraszać owady. Średnia
Regularna kontrola skóry i ubrań Dokładne sprawdzanie skóry i odzieży po powrocie z lasu pomoże szybko zlokalizować i usunąć pasożyty. Wysoka
Repelenty i odstraszacze ultradźwiękowe Specjalne preparaty i urządzenia odstraszające owady mogą chronić przed atakami strzyżaków. Wysoka

Pamiętaj, że skuteczna ochrona przed latającymi kleszczami to połączenie różnych metod, które pozwolą Ci cieszyć się spokojnym wypoczynkiem w lesie.

Wniosek

Strzyżak sarni to uciążliwy owad, który może uprzykrzać nam leśne wycieczki. Po jego ugryzieniu na skórze zazwyczaj pojawiają się grudki, zaczerwienienie czy opuchlizna. W niektórych wypadkach występuje silniejsza reakcja alergiczna. Równocześnie nie możemy porównywać strzyżaka sarniego do znacznie groźniejszego kleszcza, bowiem nie udowodniono naukowo, aby ten owad przenosił choroby.

Aby chronić się przed strzyżakami, warto stosować jasne ubrania, preparaty odstraszające i dokładnie kontrolować skórę po powrocie z lasu. Choć ukąszenia strzyżaka mogą być nieprzyjemne, nie stanowią one poważnego zagrożenia dla zdrowia. Wystarczy zachować ostrożność i przestrzegać podstawowych środków ochrony, aby cieszyć się z leśnych wędrówek bez obaw.

Pamiętajmy, że strzyżak to nie kleszcz i nie niesie ryzyka przeniesienia niebezpiecznych chorób, takich jak borelioza. Wystarczy nieco uwagi i odpowiednie działania profilaktyczne, aby cieszyć się czasem spędzonym na łonie natury bez obaw o własne zdrowie.

FAQ

Co to jest „latający kleszcz”?

„Latające kleszcze” to potoczne określenie na strzyżaki sarnie (Lipoptena cervi), czyli gatunek owada, który potrafi obsiąść człowieka całymi chmarami. Mimo tego, że latające kleszcze nie są niebezpieczne, to kąsając, pozostawiają po sobie bolesne ślady, które mogą utrzymywać się przez długi czas.

Czym różni się strzyżak jeleni od kleszcza?

Strzyżak sarni (potocznie zwany latającym kleszczem) jest owadem, który potrafi latać. Kleszcz natomiast jest pajęczakiem, który nie ma skrzydeł. Strzyżak jeleni należy do rzędu muchówek, a więc zgodnie z klasyfikacją kleszczem nie jest.

Kiedy najczęściej możemy spotkać strzyżaki?

Najczęściej możemy napotkać strzyżaki w porze letniej, od czerwca do września. Jeżeli wiosna i jesień są ciepłe, to okres bytowania latających kleszczy może się wydłużyć.

Jakie są objawy ukąszenia strzyżaka jeleniego?

Ukąszenie strzyżaka jeleniego potrafi być bardzo bolesne. Zwykle zaraz po ukąszeniu odczuwalne jest swędzenie, a po jednej dobie przychodzi ból, który może utrzymywać się długo. Na skórze pojawia się bąbel, który swędzi i może utrzymywać się nawet rok.

Czy strzyżak sarni przenosi choroby?

Chociaż nie występuje tu ryzyko zarażenia boreliozą, owady te mają kontakt z krwią, więc istnieje szansa przenoszenia innych chorób. Jednak nie ma żadnych naukowych potwierdzeń, które udowadniałby, że strzyżak sarni przenosi choroby.

Jak chronić się przed strzyżakami?

Aby chronić się przed strzyżakami, warto stosować jasne ubrania, preparaty odstraszające i dokładnie kontrolować skórę po powrocie z lasu. Jeżeli dostrzeżesz strzyżaka, który jeszcze nie zorientował się, że trafił na niewłaściwego żywiciela i błąka się po twoich ubraniach, delikatnie go usuń.

Powiązane artykuły